24 hodin v Le Mans - jak to dopadlo?

24 hodin v Le Mans - jak to dopadlo?: titulní fotka Ne, že bychom se teď chtěli specializovat na všechny okruhové závody, co se po planetě jezdí, ale tradiční francouzská čtyřiadvacetihodinovka si rozhodně trochu pozornosti zaslouží.

Asi nejvice byl celý svět zvědavý na výsledek bitvy naftových Titánů v podání chronického vítěze Le Mans, kterým je Audi R10/TDI a jeho lovce Peugeotu 908. Ten se v kvalifikaci blýskl rekordem okruhu a patřila mu tedy i Pole position, ostatně další dvě místa obsadily na startu také Peugeoty… Ovšem závěr závodu patřil Audi R10/TDI v obsazení Kristensen, McNish a Capello, zejména pak díky ďábelskému tempu Kristensena, kteří si dojeli pro vítězství, následováni dvěma francouzskými speciály. Stříbro si vyjeli Villeneuve, Gene a Minassian a bronz Montagny, Zonta a Klien. Tak Peugeot třeba vyhraje už napřesrok…

V americké sérii ALMS audinám zle zatápěly Porsche RS Spyder, které letos debutovaly i v Le Mans, dalo se tedy očekávat, že budou ve své kategorii LMP2 velmi silné, což se potvrdilo doublem. Vyhrál vůz řízený Van Merksteijnem, Verstappenem a Bleekemolenem před týmem Nielsen, Elgaard, Maassen. Třetí místo obsadil speciál Pescarolo-Judd jezdců Raugese, Lahayea a Chenga.

V kategorii GT1 se opět o vítězství opět popraly značky Aston Martin a Corvette. Titul nakonec obhájil britský výrobce s vozem řízeným Brabhamem, Turnerem a Garciou. Že to bylo těsné, ale dokládá fakt, že Corvette ve složení O'Connell, Magnussen a Fellows dojela ve stejném kole. Třetí skončila další C6.R s posádkou Beretta, Gavin a Papis.

Pódium třídy GT2 letos nevidělo žádné Porsche, všechna tři místa obsadily vozy Ferrari 430 GT. Zlato získali Salo, Melo a Bruni, stříbro Malucelli, Ruberti a Babini a konečně bronz Kaffer, Nielsen a Ehret.

Stejně jako vloni, i letos se dařilo v Le Mans Čechům. Vůz Lola B08/60 vybavený motorem Aston Martin V12 o výkonu kolem 650 koní (478 kW) týmu Charouz Racing System se závodníky Janem Charouzem, Tomášem Engem a Stefanem Mückem skončil na celkovém devátém místě a ve své kategorii LMP1 dokonce sedmý. Za zmínku stojí i to, že získal svým způsobem i jedno pomyslné pódiové umístění. Byl totiž třetím nejlepším benzinovým autem na trati, rychleji jely jen dvě Porsche RS Spyder závodící ve třídě P2.