GP Austrálie - Mike di Meglio mistrem světa

GP Austrálie - Mike di Meglio mistrem světa: titulní fotka Vítězem stopětadvacítek se stal Francouz di Meglio a vybojoval titul Mistra světa. Ve čtvrtlitrech vyhrál Simoncelli, Abraham dojel 11. a Pešek po problémech čtrnáctý. Před domácím publikem vyhrál Stoner v MotoGP stylem start-cíl.

125 ccm

Australský okruh Phillip Island sedl současnému lídrovi průběžného pořadí MS, Francouzi di Megliovi, protože tento jezdec vyhrál páteční kvalifikaci o „parník“. Druhý Dani Webb ztrácel třičtvrtě sekundy a třetího Ransenedera pokořil o více než 1,2 s. Mike di Meglio nenašel přemožitele ani v sobotu a po právu vybojoval Pole Position. V první řadě jej doplnil mladíček Bradley Smith, Stefan Bradl a španělský jezdec Nicolas Terol.

První kolo bylo hodně divoké, z prvního místa spadl Bradley Smith, dále se mimo trať ocitli jezdci Aegerter, de Rosa a Sandro Cortese. Poslednímu jmenovanému z česko-švýcarského týmu Emmi Caffe Latte se ale podařilo vrátit do závodu a nakonec vybojoval 10 bodů za pěkné 6. místo. Na špici se pohyboval Poleman, Mike di Meglio, spolu s Iannonem, Talmacsim a Bradlem. Během závodu nenechal di Meglio na pochybách, utrhl se všem a s luxusním náskokem více než 10 s si dojel nejen pro vítězství v GP Austrálie, ale také vybojoval titul mistra světa. V cíli byl druhý Bradl a v boji o třetí místo byl lepší jen těsně Gabor Talmacsi. Mistra světa známe, ale ve výsledkové listině se zdramatizoval boj o vícemistra, kde mají šanci ještě 3 jezdci a teoreticky ze hry není ani pátý Terol.

Pořadí v cíli: 1. di Meglio, 2. Bradl, 3. Talmacsi, 4. Iannone, 5. Espargaro, 6. Cortese, 7. Rabat, 8. Marquez, 9. Corsi, 10. Redding.

Průběžné pořadí v MS: 1. di Meglio 237 b, 2. Bradl 187 b, 3. Corsi 183 b, 4. Talmacsi 181 b, 5. Terol 149 b, 6. Olive 133 b.

250 ccm

Páteční mokrá kvalifikace se nejlépe vydařila Bautistovi, náš Pešek předvedl skvělý výkon a vybojoval 3. místo. Marco Simoncelli v sobotu na suché trati nenašel přemožitele, získal jasně Pole Positon a druhý Kallio ztrácel více než +0,7 s. Peškovi patřila a startu 14. příčka, Abraham byl sedmnáctý.

Po startu čtvrtlitrů se na čele objevil na chvíli Hiroshi Aoyama, ale o pár zatáček se přes něj přehnal Bautista i Simoncelli. K této dvojici se přidal i Simon, ale postupně začal ztrácet. Pešek si po startu polepšil o dvě místa a díky pádům Pasiniho a Faubela a odstoupení H. Aoyami se dostal do první desítky. Bohužel jej v posledním kole postihl technický problém (dle záběrů v TV to vypadalo, že mu došel benzín těsně před cílem) a spíše silou vůle dojel na 14. místě.

Na špici sváděli boj o první místo dva nejlepší jezdci této sezóny, Simoncelli a Bautista. V posledním kole to dokonce Bautista zkusil, dostal se částečně pod Simoncelliho, ale italský jezdec „s květákem na hlavě“ si podržel svoji stopu a i přes dorbný kontakt nepustil Bautistu před sebe. Díky tomuto okamžiku vybojoval Simoncelli cenných 25 b a v cekovém součtu MS si před druhým Bautistem vypracoval náskok 37 b. V GP Australie dojel na třetím místě Kallio o pouhých –0,028 s před Simonem. Za zmínku jistě stojí i 11. místo našeho jezdce, Karla Abrahama, který startoval těsně po operaci zlomeného zápěstí.

Pořadí v cíli: 1. Simoncelli, 2. Bautista, 3. Kallio, 4. Simon, 5. Debon, 6. Locatelli, 7. Takahashi, … 11. Abraham, … 14. Pešek.

Průběžné pořadí v MS: 1. Simoncelli 240 b, 2. Bautista 203 b, 3. Kallio 191 b, 4. Debon 166 b, 5. Barbera 142 b, 6. Takahashi 134 b.

MotoGP

První páteční trénink vyhrál před domácími fanoušky Casey Stoner, ale v druhém mokrém tréninku ukázal své kvality Nicky Hayden. V sobotním volném tréninku Hayden porazil Stonera o pouhých –0,059 s, ale v samotné kvalifikaci bylo všechno jinak. Že Pole Position získá Stoner, o tom nepochyboval téměř nikdo, ale že jej bude prohánět do té doby málo výrazný Lorenzo… Navíc Rossi dojel až na 12. místě, ale jak už asi každý ví, tomuto již jistému Mistru světa 2008 je téměř jedno, odkud startuje, což potvrdil i v závodě v Austrálii.

Casey Stoner po zhasnutí červených světel nezaváhal a první místo si pohlídal. Za něj se pověsil Hayden a spolu malinko začali odjíždět zbytku jezdců. V prvním kole to zahodil Pedrosa a v první polovině závodu spadl i Alex de Angelis. Rossi se postupně prokousával jezdeckým polem dopředu a zapojil se do boje ve skupince s Lorenzem a Toselandem. Hayden nestačil drtivému tempu Stonera, který vyhrál stylem start-cíl, naopak Rossi začal druhého Američana stahovat. Po skvělé stíhací jízdě se Rossi v posledním kole protáhl před Haydena a vybojoval stříbrnou příčku na stupních vítězů.

Pořadí v cíli: 1. Stoner, 2. Rossi, 3. Hayden, 4. Lorenzo, 5. Nakano, 6. Toseland, 7. Dovizioso, 8. Edwards, 9. de Puniet, 10. Capirossi.

Průběžné pořadí v MS: 1. Rossi 332 b, 2. Stoner 245 b, 3. Pedrosa 209 b, 4. Lorenzo 182 b, 5. Dovizioso 145 b, 6. Hayden 131 b.