GP Japonska - Rossi je mistrem světa

GP Japonska - Rossi je mistrem světa: titulní fotka Po závodu v Indianapolis závodníci přeletěli Tichý oceán do Japonska, kde bojovali na okruhu v Motegi. Vítězem třídy do 125 ccm je Bradl, dvěpade vyhrál Simoncelli a v MotoGP kraloval Rossi, čímž si zajistil titul mistra světa královské kubatury.

Třída do 125 ccm

V páteční kvalifikaci si vedl nejlépe Španěl Olive, ale v sobotu bylo všechno jinak. Časy na jedno kolo se zlepšili o více než 4 s a Pole Position vybojoval současný lídr průběžného pořadí, Mike di Meglio. Za ním v první řadě stál Bradl, Terol a jezdec česko-švýcarského týmu Emmi – Caffe Latte, Sandro Cortese. Obhájce titulu, Gabor Talmacsi, stál na začátku druhé řady.

Start do závodu se nejlépe povedl Terolovi, kterého stíhal Talmacsi. Během prvního kola došlo k několika pádům, hned 6 jezdců nedokončilo úvodní okruh. Na čele se postupně vyselektovala trojice: Bradl, Talmacsi a di Meglio, na kterou se sice dotáhli další jezdci (Olive, Cortese a Terol), ale nedokázali dlouhodobě držet rychlé tempo.

V závěru závodu se na čele o pár metrů utrhl Němec Bradl, kterého v posledním kole nedokázal předjet ani di Meglio a ani Talmacsi. Pro mladého Bradla bylo vítězství v Japonsku druhé v této sezóně a di Meglio si druhým místem upevnil vedoucí příčku v průběžném pořadí šampionátu.

Pořadí v cíli: 1. Bradl, 2. di Meglio, 3. Talmacsi, 4. Olive, 5. Terol, 6. Cortese, 7. Corsi, 8. Redding, 9. Gadea, 10. Webb.

Průběžné pořadí v MS: 1. di Meglio 212 b, 2. Corsi 176 b, 3. Bradl 167 b, 4. Talmacsi 165 b, 5. Terol 149 b, 6. Olive 131 b.

Třída do 250 ccm

V úvodní kvalifikaci byl s časem 1:52,807 nejrychlej­ší Alex Debon, ale další 3 jezdci (Simoncelli, Barbera a Aoyama) na něj ztráceli méně, než 0,1 s. Bohužel pro české fanoušky, v pátek se po pádu zranil Karel Abraham, zlomil si zápěstní kůstku a musel být převezen na operaci. V sobotním boji o příčky na startovním roštu se nejvíce dařilo Simoncellimu, dále byl domácí jezdec, Hiroshi Aoyama, Debon a Kallio. Náš Lukáš Pešek dojel na 13. místě.

Při startu závodu sice Simoncelli malinko zaváhal, ale cílem prvního kola už proletěl na prvním místě. V první polovině závodu jej stíhal Simon, ale závod udělal Alvaro Bautista. Mladý Španěl jel skvělou stíhací jízdu a dotáhl se až za vedoucího Simoncelliho. Bohužel tři kola před cílem se jim do cesty přimotala dvojice jezdců, Simoncelli toho využil a utrhl se Bautistovi natolik, že si už v klidu dojel pro vítězství. Z druhé dvojice vybojoval bronzovou příčku Alex Debon. Náš Lukáš Pešek podal dobrý výkon a dojel si pro 4 body za 12. místo.

Pořadí v cíli: 1. Simoncelli, 2. Bautista, 3. Debon, 4. Simon, 5. Kallio, 6. Takahashi, 7. Espargaro, 8. Pasini, 9. H. Aoyama, 10. Locatelli, 11. Faubel, 12. Pešek.

**Průběžné pořadí v MS: **1. Simoncelli 215 b, 2. Bautista 183 b, 3. Kallio 175 b, 4. Debon 155 b, 5. Barbera 142 b, 6. Pasini 125 b.

Třída MotoGP

První volný trénink nejlépe sedl Nickymu Haydenovi, v druhém se ukázal Stoner a s malým odstupem za ním byl Pedrosa. V sobotní generálce na kvalifikaci byl opět nejrychlejší Stoner, ale Pole Position pro sebe urval Jorge Lorenzo. Dále byl Stoner, Hayden a v druhé řadě Rossi, Pedrosa a Capirossi.

Nejlepší start předvedl Stoner, naopak několik pozic ztratil Lorenzo. Zpočátku se na trati udělaly dvě tříčlenné skupinky, ve vedoucí byl Stoner, Rossi a Pedrosa, v boji o 4. místo soupeřili Lorenzo, Hayden a Capirossi. Tempo vedoucí dvojice Stoner – Rossi nebyl schopen Pedrosa udržet a ke konci musel o třetí místo bojovat s Lorenzem. Kdo čekal souboj titánů, jako tomu bylo např. v Laguna Seca, byl zklamán: Rossi kroužil za Stonerem a když si byl jistý, protáhl se v polovině závodu na vedoucí pozici a celkem bez problémů si dojel pro páté vítězství v řadě. Tím potvrdil svůj náskok a stal se mistrem světa pro rok 2008.

Pořadí v cíli: 1. Rossi, 2. Stoner, 3. Pedrosa, 4. Lorenzo, 5. Hayden, 6. Capirossi, 7. Edwards, 8. Nakano, 9. Dovizioso, 10. Hopkins.

Průběžné pořadí v MS: 1. Rossi 312 b, 2. Stoner 220 b, 3. Pedrosa 209 b, 4. Lorenzo 169 b, 5. Dovizioso 136 b, 6. Edwards 118 b.