GP Katalánska - Pešek je desátý, Abraham spadl

GP Katalánska - Pešek je desátý, Abraham spadl: titulní fotka 125 ccm - vítězí di Meglio před Espargarem a Talmacsim; 250 ccm - Simoncelli bere vítězství Bautistovi v posledním kole; MotoGP - stylem start-cíl vyhrává Pedrosa, dále je Rossi a Stoner. Přinášíme stručný přehled pátečních a sobotních výsledků.

Závod třídy MotoGP

Startovní manévr nejlépe zvládl domácí Dani Pedrosa, když motorku do první zatáčky pokládal jako lídr závodu. Za ním byl vítěz kvalifikace, Casey Stoner, a o hodně míst si při startu polepšil i Andrea Dovizioso. Rossi byl na prvním mezičasu až na 9. místě.

Na čele se nehorázným způsobem urval Pedrosa a v 6. kole už měl před druhým Stonerem náskok téměř 4 s. Rossi se postupně prokousával startovním polem vpřed a 17. kol před cílem se dostal na druhé místo, ale na vedoucího Pedrosu ztráta vzrostla na více než 6,5 s.

Patnáct kol před cílem ze závodu vypadl Randy de Puniet a chvíli po něm i Loris Capirossi, takže bylo jasné, že kdo v třídě MotoGP dojede, ten bude bodovat. Pořadí v polovině závodu: Pedrosa, Rossi, Stoner, Dovizioso, Edwards, Hayden, Vermeulen, Toseland, Nakano, Melandri.

Dani Pedrosa bezkonkurenčně vládl GP Katalánska, deset kol před cílem měl náskok téměř 8 s před druhým Rossim. Boj o druhé místo okořenil Casey Stoner, když na rovinkách byla jeho Ducati jasně rychlejší, než Rossiho Yamaha. Devět kol před cílem si zmiňovaná dvojice prohodila pozice. Rossi se v této fázi závodu stáhl na třetí místo, četl si styl jízdy a stopu Stonera.

Závod jednoznačně vyhrál Dani Pedrosa, stylem start-cíl nedal nikomu šanci a potěšil domácí diváky. Dvě kola před cílem zaútočil Rossi a úspěšně se dostal před Stonera. Nasadil k drobnému trháku, na který úřadující mistr světa nenašel recept. Dobrý výsledek v podobě 4. místa zajel Dovizioso, naopak opět totálně propadl Melandri. Jen zmíním, Jorge Lorenzo měl o víkendu pád a skončil v nemocnici, kdy mu doktoři nedoporučili závodit.

Pořadí v cíli: 1. Pedrosa, 2. Rossi, 3. Stoner, 4. Dovizioso, 5. Edwards, 6. Toseland, 7. Vermeulen, 8. Hayden, 9. Nakano, 10. Hopkins.

Závod třídy do 250 ccm

Domácí jezdec, Alvaro Bautista, odstartoval velmi dobře, udržel si to svoje první místo ze startu a vodil všechny jezdce po katalánském okruhu. Dobrý start měl i Locatelli, když se z 11. příčky na startu dokázal posunout až na 3. místo. Vše ale pokazil Takahashi, když se dostal do kontaktu s Locatellim a oba se odporoučeli do kačírku.

Na konci třetího kola se a špici vytvořila silná trojice v pořadí Bautista, Simoncelli a Barbera, od dalších pronásledovatelů si jezdci vytvořili více než sekundový náskok. Do čtvrtého kola najížděl Abraham na 10. místě a Pešek byl 12.

V boji o 10. místo ve třetí skupince jezdců Karel Abraham zachyboval a v jedné ze zatáček šel k zemi. Vedoucí trojice si vypracovala náskok už o více než 5 s. Pořadí po 16 odjetých kolech: Bautista, Simoncelli, Barbera – 11 s – Debon – 2 s – Kallio, Luthi a Pasini.

Pět kol před cílem skončil Mika Kallio svou skvělou bitvu o páté místo s Thomasem Lüthim. Finskému jezdci a doposud prvnímu muži průběžného pořadí vypověděl službu jeho motocykl. Z vedoucí trojice postupně odpadl Barbera, ale o první místo byl skvělý boj až do posledního kola. Bautista z prvního místa chyboval, byl dlouhý na brzdy a Simoncelli tohoto zaváhání využil. Bautista sice ještě zabojoval a z větru chtěl být první na pílové čáře, ale chybělo mu asi tak 80–100 m a rozdíl mezi vítězným Simoncellim byl pouhých +0,039. Třetí cílem v pohodě dojel Barbera a náš Lukáš Pešek byl na dobrém 10. místě.

Pořadí v cíli: 1. Simoncelli, 2. Bautista, 3. Barbera, 4. Debon, 5. Luthi, 6. Pasini, 7. H. Aoyama, 8. Faubel, 9. Simon, 10. Pešek.

Závod třídy do 125 ccm

Start do závodu se velmi povedl Espargarovi, který tak nejlépe zhodnotil své Pole Position. Ve výjezdu z první zatáčky bylo pořadí Espargaro, Terol, Gadea, ale jak už tomu bývá zvykem, jezdci si měnili pořadí téměř v každé zatáčce. Pořadí v třetím kole: Gadea, Terol, Olive, Espargaro, di Meglio, Redding.

Krásný závod potvrdil např. Francouz Mika di Meglio, když se během jednoho kola posunul o pět příček až na špici závodu a na cílové rovince jej z větrného pytle předjeli jiní dva jezdci. Patnáct kol před cílem došlo ke kontaktu mezi jezdci a odnesl to Sergio Gadea: musel zvednout motorku a tento manévr jej poslal do kačírku. Sice nespadl, ale ztratil mnoho míst a cílem toho kola projel až na 24. příčce. Po deseti kolech se na čele malinko utrhla dvojice di Meglio a Terol, za nimi se prala pětice Olive, Corsi, Espargaro, Talmacsi a Redding.

Sergio Gadea v poli jezdců velmi dobře pracoval na vylepšení své pozice, na konci 15 kola se propracoval na první bodovanou příčku. Šest kol před cílem z vedoucí skupinky postupně odpadl Scott Redding a zřejmě měl nějaké technické problémy, protože jezdil zhruba o sekundu pomalejší čas na kolo, než jeho pronásledovatelé, jako je Bradl nebo Cortese.

Čtyři kola před cílem začal úřadoval loňský mistr světa, Gabor Talmacsi, když se posunul na 4. místo a chtěl si vyšlápnout i na Espargara. Tři kola před cílem se vedoucí pětice opět sjela dohromady a pozice na stupňích vítězů mohl brát kdokoliv z nich. Joan Olive svou snahu v jedné ze zatáček přehnal, zachyboval a šel k zemi. O několik zatáček dále padá z vedoucí čtveřice po chybě také Terol. Závod nakonec vyhrál Mike di Meglio, druhý dojel domácí Espararo a bronzovou příčku zístal Talmacsi. Gadea nakonec svou stíhací jízdu zakončil na pěkném 9. místě, hned za Cortesem.

Pořadí v cíli: 1. di Meglio, 2. Espargaro, 3. Talmacsi, 4. Bradl, 5. Corsi, 6. Redding, 7. Bonsey, 8. Cortese, 9. Gadea, 10. Marquez.

Sobotní výsledky

125 ccm – nejrychlejší jezdcem se v sobotu stal domácí jezdec Pol Espargaro. Francouz Di Meglio na druhém místě zaostal o 0,139 sekundy. Třetí odstartuje další domácí jezdec Terol a první řadu doplní Brit Redding. Loňský šampión Talmacsi odstartuje ze 7. místa, když zaostal o 0,879 sekundy a jako jediný z první patnáctky dnes nedokázal zlepšit svůj včerejší čas.

250 ccm – trojice domácích jezdcův pořadí Bautista, Debon a Barbera se postaví do první řady startovního roštu střední třídy. Jako čtvrtý je doplní Ital Simoncelli, který na nejrychlejšího ztratil 0.659 sekundy. Naši jezdci odstartují ze druhé poloviny druhé desítky – Abrahám z 15. a Pešek ze 16. příčky.

MotoGP – sobotu v nejsilnější třídě ovládl úřadující šampión Casey Stoner a jeho rudá Ducati. Na záda mu těsně dýchal Pedrosa a kvalifikoval se jako druhý s minimální ztrátou 0,083 sekundy. Třetí je, letos se trápící Hayden. Druhou řadu obsadí de Puniet, Edwards aToseland. Vedoucí muž šampionátu Vale Rossi odstartuje až z deváté příčky.

Páteční výsledky

125 ccm – V „malorážkách“ se v prvním tréninku dařilo Nicolasi Terolovi a jeho tempo dokázal zachytit pouze mladý Angličan Redding. Třetí Ranseder totiž ztrácel na prvního téměř půl sekundy. Během pátečního boje o místa na startu se kvalifikovalo všech 39 závodníků, ze kterých byl nejlepší Pol Espargaro. Do provizorní první řady se dále postaví di Meglio, Talmacsi a Gadea Sandro Cortese z českého týmu Emmi Caffe Latte dojel na slušném 9. místě.

250 ccm – Před domácím publikem se hned v úvodním tréninku vytáhl Španěl Barbera, jeho krajan Alvaro Bautista dojel třetí. Mezi tuto dvojici se vmáčkl Mika Kallio. V kvalifikaci si zmiňovaná dvojice domácích jezdců prohodila příčky a provizorní Pole Position má Bautista. Ani naši jezdci se neztratili a podali standardní výkon: Pešek je 14. a Abraham 18.

MotoGP – V královské kubatuře MotoGP se v pátek jezdí jen dva volné tréninky, kde v obou dominoval domácí jezdec, Dani Pedrosa. V prvním tréninku jej pronásledovala dvojice z týmu Fiat Yamaha, Rossi a Lorenzo, v tom druhém měl Dani za sebou dva Italy: Capirossiho a Rossiho.