GP Malajsie: Simoncelli mistrem světa ve třídě do 250 ccm

GP Malajsie: Simoncelli mistrem světa ve třídě do 250 ccm: titulní fotka Po Japonsku a Austrálii se kolotoč MS silničních motocyklů přesunul do Malajsie. Vítězem třídy do 125 ccm je Talmacsi, ve dvěpade vyhrál Bautista, Simoncelli byl třetí a vybojoval titul mistra světa, oba naši dojeli na bodech; v MotoGP byl první Rossi.

125 ccm

Italský jezdec Andrea Iannone v první kvalifikaci ujel všem „o parník“, najet na druhého více než půl sekundy je ve třídě do 125 ccm hodně. Tím druhým byl Talmacsi, dále dojel Dani Webb a první řadu uzavřel Pol Espargaro. Již jistý mistr světa, Mike di Meglio, dojel na 9. místě. První kvalifikace byla velmi důležitá, protože během sobotního boje o pozice na startovním roštu pršelo a zlepšení času bylo nemožné.

Start do závodu vyšel nejlépe dvojici Iannone a Talmacsi a oba jezdci se během úvodních kol odpoutali od zbytku jezdeckého pole. V druhé skupince bojovali o třetí místo Espargaro, Bradl, Smith a Cortese. Navíc se zezadu dotahovala silná dvojice di Meglio a Corsi. Na špici se Talmacsi utrhl a Iannone začal ztrácet nejen kontakt s vedoucím jezdecem, ale postupně i pozice, když se přes něj přehnali další jezdci. Za Talmacsim se vydal Bradl, ale svoji stíhací jízdu nestihl. Zajímavý boj o poslední místo na stupních vítězů předvedli Corsi, Cortese a di Meglio, v této trojici se bojovalo až do poslední zatáčky. Těmito výsledky se velmi zdramatizoval boj o vícemistra světa, na druhé místo s 206 body se dostal Talmacsi, třetí je Corsi s 200 body a mimo hru ještě není ani Bradl se 187 b.

Pořadí v cíli: 1. Talmacsi, 2. Smith, 3. Corsi, 4. Cortese, 5. di Meglio, 6. Espargaro, 7. Olive, 8. Aegerter, 9. Terol, 10. Iannone.

Průběžné pořadí v MS: 1. di Meglio 248 b, 2. Talmacsi 206 b, 3. Corsi 200 b, 4. Bradl 187 b, 5. Terol 156 b, 6. Olive 142 b.

250 ccm

V pátek byl nejrychlejší Hiroshi Aoyama na motocyklu KTM, v sobotu na osychající trati nenašel soupeře Marco Simoncelli. Při porovnání časů z obou kvalifikací Pole Position získal H. Aoyama, druhý byl Bautista, třetí Simoncelli a konec první řady patřil Kalliovi. Lukáš Pešek byl na startu na 13. místě, Karlovi Abrahamovi patřila 18. příčka.

Startovní manévr nejlépe zvládl Mika Kallio, dlouho se držel v první skupině, ale závod nedokončil kvůli technickým problémům s motocyklem. Postupem závodu se z vedoucí skupinky, kde se pořadí měnilo téměř každou zatáčku, vyselektovala silná trojice jezdců: Bautista, H. Aoyama a Simoncelli. Poslední jmenovaný věděl, že mu třetí místo bohatě stačí na zisk titulu mistra světa a konec závodu odkroužil. Závod nakonec vyhrál Bautista, druhý dojel Aoyama. Našim se celkem dařilo, Pešek získal několik pozic hned po startu a závod nakonec dokončil v první desítce. Karel Abraham závod dokončil na pěkném 12. místě.

Pořadí v cíli: 1. Bautista, 2. H. Aoyama, 3. Simoncelli, 4. Takahashi, 5. Espargaro, 6. Debon, 7. Locatelli, 8. Wilairot, 9. Luthi, 10. Pešek, 11. Lai, 12. Abraham.

Průběžné pořadí v MS: 1. Simoncelli 256 b, 2. Bautista 228 b, 3. Kallio 191 b, 4. Debon 176 b, 5. Takahashi 147 b, 6. Barbera 142 b.

MotoGP

Ze souboje o Pole Position vyšel jako vítěz Dani Pedrosa. V první řadě jej doplnili oba jezdci týmu Fiat Yamaha v pořadí Rossi – Lorenzo. V druhé řadě zaúřadoval Hayden, dále byl Edwards a Dovizioso.

Po startu závodu si první místo pohlídal Pedrosa, za ním se objevil Dovizioso, který předjel hned 4 jezdce a třetí byl v cíli prvního kola Rossi. Z vedoucí trojice postupně odpadl Dovizioso. Rossi zhruba do poloviny závodu jezdil za Pedrosou, četl jeho stopu a styl jízdy a v momentě, kdy cítil, že je rychlejší, se bez problémů dostal do čela a Pedrosovi ujel. V závěru závodu byl nejzajímavější boj o třetí pozici, kde se spolu utkával Dovizioso a Hayden. Oba jezdci byli při chuti a chtěli si v Malajsii vyskočit na „bednu“. Nakonec bronzovou příčku vybojoval Dovizioso. V celkovém pořadí Rossi odskočil druhému Stonerovi na rozdíl více než 100 bodů!

Pořadí v cíli: 1. Rossi, 2. Pedrosa, 3. Dovizioso, 4. Hayden, 5. Nakano, 6. Stoner, 7. Capirossi, 8. Edwards, 9.Vermeulen, 10. de Puniet.

Průběžné pořadi v MS: 1. Rossi 357 b, 2. Stoner 255 b, 3. Pedrosa 229 b, 4. Lorenzo 182 b, 5. Dovizioso 161 b, 6. Hayden 144 b.